GENÇLERİMİZE DESTEK OLALIM

Merhaba Sevgili Dostlar.
“İcat çıkarma” diyen bir toplumun üyesi olarak üretim sektöründe çaba göstemenin hiç de kolay olmadığını takdir edersiniz.Ve yine takdir edersiniz ki, gönül ferman dinlemez. Bazı insanlar bir kere içinden fitili aldı mı, dünya engel olmaya kalksa durdurmaya gücü yetmez. Her türlü çileyi göze alır, ne yapar eder, içinden gelen fikirleri hayata geçirmekten kendini alıkoyamaz.
Ben de işte bu türden, kimilerinin deli, kimlerinin dahi dediği bir tipim. Normal değil yani! Bu siteyi açmam da bir gösterge değil mi zaten? Onca işin arasında, uykuya bile yetmeyen dinlenme zamanında, sen kalk da web sitesi hazırla! Dedim ya, gönül bu , kolay kolay söz geçiremiyor insan. Ne yapayım, yine kulak verdim sesine, bakın hemence neler geldi dile:

Dostlarım, hafta sonunda Firmamızın İnsan Kaynakları Bölümü’nün düzenlediği eğitim ve dinlenme programı dolayısıyla Bolu’daydım.Aladağ denilen mevkinde ,çok güzel bir mekan. Firma üyelerimizin aileleri de vardı tabi ki. Yaşı yirmibeşden küçük, tam onbeş genç fidan.Buz tutmuş bir krater gölünün hemen kenarında, karlar üzerinde, topluca yürüyüş yaptığımız sırada, “Geçin şöyle” dedim, “ Topluca fotoğrafınızı çekeceğim”. Dedim ama….offf….deklanşöre basmak ne mümkün.. Gözyaşlarım aktı akacak, göremiyorum ki ayarlayım da çekeyim. İçim kabardı o fidanlara bakınca. Her biri pırıl pırıl, kıpır kıpır….her biri ne güzel idealler peşinde…!

Evet, kesinlikle evet ki, biz onlara mutlaka yaşanılası bir dünya bırakmalıyız. Öyle bir dünya olmalı ki, hedef tutabilsinler ve o hedefe doğru yürüsünler çekincesizce, inançla, azimle.

Tabi ki gençlerin hedef tutup yol seçebilmeleri için büyüklerin de kendini geliştirmesi gereklidir.

”Şunu yapmak istiyorum ama önümü göremiyorum; ya şöyle şöyle olursa…” demesinler. Karartmayalım önlerini, gölge düşürmeyelim yollarına, ket vurmayalım heyecanlarına. Destek olalım.

Destek olalım ama “al paranı vereyim, filan okulda okutayım “ gibi alıştığımız türden bahsetmiyorum.

Biz onlara yaptıklarımızla, yaşayışımızla örnek olarak,anlayışımızla “destek “ olalım.Çünkü her an arkasında yaslanabileceği bir ekip gücünün varlığını bilmek hem en büyük destektir, hem de motivasyon kaynağıdır.

Kendi deneyimlerimle gördüm ki, alanında öne çıkmış olanlar genellikle çevre desteğine sahip kişilerdir.Mesleki anlamda annesi, babası ya o meslekten kimselerdir, ya da o meslek ustalarına ulaşma imkanı vardır veya bu imkanı sağlayacak potansiyele sahiptir.
İşte “destek” kelimesi bu boyutta önemlidir.

Gencin olmak veya yapmek istediği ne ise onu gerçekten anlamaktır destek. Hedefe ulaşmak için geçeceği zorlu yollarda bir de çevresine kendini anlatmak zorunda kalmamasıdır destek. Onu anlamak, yüreklendirmek, varsa merhem olacak deneyiminle katkıda bulunmak ! Değilse korumak adına ayağına bağ olmamak EN BÜYÜK DESTEKTİR.

Evet sevgili dostlar, lütfen gençlerimize destek olalım, yardım adıyla köstek olmayalım….

Sevgi ve saygılarımla…
Ömer BOZDOĞAN
18.Şubat 2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir