“5 Çirkin Matruşka”

Merhaba Sevgili Dostlar.

İleti kutuma iş dünyasına yönelik hizmet veren Boğaziçi Danışmanlık firmasından bir ileti gelmiş. 5 Matruşka adlı sunuş dikkatimi çekti. Matruşka için Türk Dil Kurumu sözlüğüne baktım. Matruşka özellikle Rusya’dan dünyaya yayılan, tahtadan yapılmış iç içe bebeklerden oluşan süs eşyası imiş. Sizlerle de paylaşmak istedim.Selamlar.

“5 Çirkin Matruşka”

Önemli bir görevdeydi. Ve daha önemli bir göreve yeni atanmış yeni düşüncelerle uykuya dalmıştı…

Rüyadaydı…

Tezgahının başına toplanan müşterilere tuhaf tavsiyeler veren bir oyuncakçının dükkanındaydı… Kalabalıktan biraz uzaktaydı ama kulak kesilmişti konuşmalara….

Demek,”İş” te başarının sırrı o küçük ve çirkin tahta matruşkanın içinde saklıydı.”Yaratıcı bir fikir bu!” diye geçirdi içinden… Sessizce cüce oyuncağı eline aldı. Çekti, çevirdi açtı karnından… Cücenin içinden başka bir cüce, onun içinden de bir başkasının çıkacağını biliyordu. Teker teker açtı… Parçalarını yeniden birleştirip yan yana sıraladığı küçümser, alaycı ama korkak ifadeli çirkin tahta cücelerin karşılarına geçerek hepsine birden baktı…

…İsimleri; Amatörlük, İletişimsizlik, Geçimsizlik, Verimsizlik, Stres olarak yontulmuştu alınlarına..

Gülümsedi… Mesajı almıştı. Başarı için cüce isimlerinin tam tersi yapılmalıydı… Matruşkaları hayatının eğitimlerinde kullanmak için satın aldı… Fark yaratan eğitimlere katılma isteği ile uyandı…

Günümüz kurumlarında yaşanan iletişim sorunlarını iş dünyasının değişik alanlarında yetkinleşmiş uzmanlardan, kolaylaştırıcılardan, düşünürlerden, iş ile sanat dünyasını birleştirmiş yaratıcı üstatlardan, yanlışıyla doğrusuyla işi “İnsan İlişkisi” olanlardan dinlemek ve çözüm yorumlarına sadece somutsal açılı tek bir dünyadan değil farklı perspektiflerden bakabilmek için zirvemizde sizleri de aramızda görmeyi bekliyoruz.

Huzurlu mesailer!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir